FORGOT YOUR DETAILS?

Trochu historie

Elastické barevné pruhy, které lze snadno nalepit a příjemně se nosí existují teprve pár let, ale jejich vývoj už má za sebou několik milníků. Vědění o aplikaci pásků je staré tisíce let. Už staří Egypťané a Řekové používali elastické i pevné obvazové materiály nejen k ošetření ran, ale i fixaci pohybového aparátu. Na začátku sedmdesátých let 20. století se tehdy ještě zcela neznámý doktor Kenzo Kase začal zabývat vylepšováním do té doby nepružných bílých sportovních tejpů. Tak vznikl materiál se zcela novými možnostmi. V průběhu několika let badatelské práce a po řadě praktických pokusů vyvinul doktor Kase svou vlastní metodu, kineziologické tejpování a svůj vlastní elastický tejp – Kinesio Tape (kineze = pohyb). Tak se zrodilo moderní elastické tejpování, které o něco později dobylo svět.

Od profesionálního sportu do běžného každodenního života

Intenzivní trénink, častá jednostranná zátěž a v mnoha kolektivních sportech kontakt s protihráči si od profesionálních sportovců vybírají svou daň. Dnes se preventivně aplikují tejpy, které by měly chránit před přetížením šlach a vazů a předcházet zraněním. U již zraněných svalů či kloubů podporují hojení. Jak už to tak bývá, všechno, co se osvědčí v profesionálním sportu, si ve většině případech najde cestu do běžného života.

Vlastnosti tejpovací pásky aneb Tejp jako druhá kůže

Tejp kopíruje každý pohyb, natahuje se a zase smršťuje, aniž by nějak omezoval svobodu pohybu. Naopak svými funkcemi (tlumí bolest, prokrvuje, podporuje oběh krve) povzbuzuje chuť k fyzické aktivitě. Dnes používané elastické tejpy si berou za vzor vlastnosti lidské kůže. Pružnost (roztažitelnost) tejpu je, podobně jako u lidské kůže, 130 – 140 procent. Síla a váha tejpu jsou také srovnatelné s kůží, a proto tejp dokáže kopírovat všechny pohyby, aniž by svého nositele omezoval v pohybu. Tejp je vyroben z pružné bavlněné látky z vysoce hodnotných vláken. Lepící vrstva je bez alergenů, neobsahuje ani latex. Lepící účinek se správně aktivuje až prostřednictvím tělesné teploty. Vydrží kolem 7 dní a nepoškodí se ani pod sprchou, je voděodolný. Předpokladem je samozřejmě správná aplikace tejpu. Aby se zabránilo podráždění pokožky i při delším nošení, používá se speciální vzor tkaniny, který umožňuje dýchání pokožky.

Před aplikací tejpu

Uvolněný epidermis

Epidermis tlačí na spodní vrstvy pokožky.

Stlačená nervová zakončení

Tlak na nervové receptory může způsobovat bolest.

Stlačené cévy

Snížení průtoku krve v cévách způsobuje nižší prokrvování kůže i svalů.

Stlačené žíly

Snížení průtoku krve v žilách způsobuje hromadění krve v postižených oblastech.

Napjaté svaly

Napjaté svaly tlačí na spodní vrstvy pokožky a stlačují tak cévy, žíly i nervy.

BronVit Tape anatomie kůže

Po aplikaci tejpu

Stažený epidermis

Stažením kůže se uvolní spodnější vrstvy pokožky.

Uvolněná nervová zakončení

Uvolněním nervů a nervových zakončení uvolníte i tlak a bolest.

Uvolněné cévy

Uvolnění cév zlepší krevní průtok a pokožka i svalstvo se může lépe prokrvovat.

Uvolněné žíly

Uvolnění žil zlepší odtok krve a tím se zamezí hromadění krve a krevním podlitinám.

Uvolněné svaly

Uvolnění svalů sníží tlak na pokožku a zlepšuje tak svalovou regeneraci.

Předstříhané tejpy a nebo raději vlastnoručně nastříhané?

Dnes už také existují kromě standartní 5ti metrové roličky hotové (předstříhané) tejpy pro jednotlivé části těla (ruční tejp, kolenní tejp atd..). Výhodou je, že je možné aplikovat ihned a není nutná žádná příprava tejpu, avšak doporučujeme, abyste si tejpy podle popisu odměřili (návod jak postupovat) na dotyčném místě těla, protože právě při přesném umístění dokážou optimálně rozvinout svůj účinek. Je to velmi jednoduché a s trochou cviku to zvládne opravdu každý.

Výběr barvy tejpu aneb Terapie barvou

Proč mají tejpy různé barvy? Barevná terapie je jednou z nejstarších metod léčby. Z vědeckého hlediska jsou barvy elektromagnetické vlny. Člověk je dokáže vnímat až do určité oblasti od infračervených paprsků (teplo) až po ultrafialové paprsky (chlad). Tyto světelné „vibrace“ vnímáme očima a podle nejnovějších poznatků také kůží. O tuto znalost se opírá také cílená volba určité barvy tejpů při kineziologickém tejpování. Při volbě správné barvy tejpů pomáhá v první řadě intuice. Barva tejpu může podpořit žádoucí účinek. Nic ale samozřejmě nebrání tomu, abyste si zpočátku prostě vybrali svou oblíbenou barvu a ta vám vždy prospěje. Z našeho sortimentu nabízených barev si vybere každý.

Pozitivní účinky tejpu

Správně zvolený a aplikovaný tejp…

  • Tlumí bolesti
  • Posiluje svaly a šlachy
  • Stabilizuje klouby a zároveň podporuje pohyblivost
  • Zvyšuje pružnost kůže a vyhlazuje jizvy
  • Aktivuje krevní oběh
  • Podporuje optimální zapojení svalstva
  • Pomáhá znovu uvést do rovnováhy náš vnitřní systém

TOP